Łupek czerwony w ogrodzie, czyli kawałek Japonii w domu

Łupek czerwony w ogrodzie, czyli kawałek Japonii w domu

Z kruszyw w aranżacji ogrodów korzystali już w starożytnym Rzymie i w średniowiecznej Japonii. Współczesne pisma dla architektów krajobrazu donoszą, że kruszywo nigdy nie wychodzi z mody. Podpowiadamy jakie są dodatkowe zalety i jak je wykorzystać.

Kompozycje klasycznych japońskich ogrodów z XIV wieku nieprzypadkowo opierają się na zastosowaniu kamienia, żwiru i piaskowców – według buddystów z Dalekiego Wschodu takie otoczenie pomaga człowiekowi w osiągnięciu spokoju i sprzyja medytacji.

A tego we współczesnym świecie pełnym pracy i obowiązków potrzebujemy. No bo kto ma teraz czas na myślenie o alejkach, kiedy w kolejce czeka pielęgnacja roślinności. Z drugiej strony szukamy odmiany, designu, reprezentacyjnej przestrzeni, w której z przyjemnością i dumą podejmiemy gości. Pomoże nam w tym właśnie kruszywo.

Alternatywa dla kory

W ogrodzie wokół drzew, roślin i ścieżek często stosujemy korę. Wygląda naturalnie, chroni rośliny, a zapachem przywołuje wrażenia spaceru po lesie. Niestety z biegiem lat okazuje się coraz bardziej problematyczna. Trzeba ją systematycznie uzupełniać, zamiatać kawałki z chodnika po wichurze itd. Przy obecnym tempie życia, trudno wygospodarować na to czas. I tu na ratunek przychodzi alternatywa w postaci kruszyw. Są proste w zastosowaniu, a do tego eliminują wszelkie niedogodności związane z wykorzystaniem kory. Co najważniejsze, kruszywa świetnie prezentują się w towarzystwie roślin. A do tego mają mnóstwo dodatkowych zalet:

– wykonane z nich ścieżki czy skalniaki (przy wykorzystaniu kratek ogrodowych) tworzą dynamiczne, oryginalne kompozycje,

– design sprawia, że wygląd ogrodu nabiera nowoczesnego charakteru,

– pozwalają oszczędzić czas potrzebny na pielęgnację,

– są trwałe – łupek jest odporny na działanie czynników atmosferycznych,

– każdy może je naprawić – przy zastosowaniu kruszywa w takich reprezentacyjnych miejscach jak np. przestrzeń przed wejściem, tarasem czy podjazdem, należy jedynie od czasu do czasu go wyrównać lub usunąć niepotrzebne chwasty,

– są tanie.

Frakcja kruszywa zdecyduje o zastosowaniu

Łupek czerwony trudno pomylić z innym kruszywem. Charakterystyczna, ognista czerwień z odcieniem szarości rzuca się w oczy. Zwłaszcza, kiedy znajdziemy dla niej popularne, ale i nieoczywiste zastosowania. Łupek, może posłużyć nam m.in. jako:

– ogrodowy kamień ozdobny pod wykonanie ścieżek, alejek, klombów czy gabionów,

– podsypka i podbudowa kostki brukowej oraz płyt chodnikowych,

– idealne podłoże małego boiska dla dzieci czy mini-ścieżka zdrowia wokół domu,

– przestrzeń do zabawy dla dzieci, która jednocześnie wpisze się w estetykę pozostałej części ogrodu,

– ogrodzenie, grill, kamienna altanka,

– pergola.

Łupek o ostrych, nieregularnych krawędziach powoduje, że jego kawałki dobrze się klinują, a podłoże jest stabilne. Świetnie nadaje się do ozdoby patio, przestrzeni przy oczku wodnym, a także basenie. Ale zakres użycia w ogrodzie ogranicza tylko nasza wyobraźnia, bo frakcję praktycznie można dobrać dowolnie.

Specjaliści Haldex pomogą

Dotąd kojarzone z budownictwem zwłaszcza drogowym kruszywo i łupek czerwony okazują się idealnym materiałem tworzącym architekturę ogrodu. To rozwiązanie niedrogie, a w dodatku mogące urozmaicić i ożywić pobliże naszego domu. Masz już pomysł na zmianę? Specjaliści Haldex pomogą.